Diakonia Oaz Rekolekcyjnych+
DIAKONIA OAZ REKOLEKCYJNYCH
Coroczne organizowanie i przeprowadzanie oaz rekolekcyjnych różnego typu i stopnia jest zadaniem, które domaga się osobnej, wyspecjalizowanej diakonii, DIAKONII OAZ REKOLEKCYJNYCH. Diakonia Oaz Rekolekcyjnych wyprzedza inne, gdyż oaza jest szczególnym charyzmatem ruchu, w niej jak w soczewce skupiają się problemy podejmowane przez pozostałe diakonie. Jej zadaniem jest organizowanie oaz, przygotowanie pomocy do ich przeprowadzenia. Diakonia Oaz Rekolekcyjnych pracuje przez cały rok myśląc o przygotowani oaz zimowych i letnich. Szczególnie zaś działa w trakcie trwania oaz: w diakoniach oaz wielkich oraz w diakoniach oaz średnich. To jest właśnie Diakonia Oaz Rekolekcyjnych”
Ks. F. Blachnicki
Szczególnym charyzmatem Ruchu Światło-Życie oraz głównym jego środkiem i metodą działania jest oaza rekolekcyjna. Obecnie funkcjonuje kilkanaście programów różnego typu i stopnia dla różnych grup wiekowych, stanowych i specjalizacji apostolskiej. Coroczne organizowanie i przeprowadzanie oaz rekolekcyjnych jest zadaniem, które domaga się osobnej, wyspecjalizowanej diakonii: Diakonii Oaz Rekolekcyjnych. Do tej diakonii należy:
a) przygotowanie (na szczeblu diecezjalnym) diakonii oaz wielkich:
– kontaktowanie się z osobami odpowiednio przygotowanymi, które mogłyby podjąć posługę w oazie wielkiej;
– organizowanie i wyposażenie punktów diakonii oaz wielkich;
– pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu lokalnych oaz matek w każdej oazie wielkiej;
b) pomoc przy tworzeniu zespołów diakonii oaz średnich:
– zespoły wychowawcze;
– diakonia liturgiczna, muzyczna, gospodarcza, diakonia zdrowia;
c) przyjmowanie zgłoszeń do oaz rekolekcyjnych według wieku, stanu i przebytej uprzednio formacji w Ruchu;
d) utrzymanie w duchu jedności kontaktu między diakoniami oaz wielkich, a także Centralną Diakonią Oaz Rekolekcyjnych w Krościenku:
– przez modlitwę,
– przez listy jedności,
– przez wymianę informacji i doświadczeń;
e) przeprowadzenie podsumowania w oazach wielkich;
f) przygotowanie sprawozdania na podsumowanie krajowe, uczestnictwo w podsumowaniu krajowym (delegat diakonii);
g) włączenie się w posługę konkretnej diakonii oazy wielkiej (np. w charakterze diakonii jedności oazy wielkiej).
Każda diecezja ma swoją specyfikę – określoną tradycję i stopień rozwoju Ruchu, ilość uczestników, liczbę zaangażowanych w Ruch kapłanów, działające diakonie.
„Ojciec Franciszek Blachnicki, myśląc o diakonii oaz rekolekcyjnych, powiedział, że jej zadaniem jest organizowanie oaz, przygotowanie pomocy do ich przeprowadzenia. Diakonia oaz rekolekcyjnych pracuje przez cały rok myśląc o przygotowaniu oaz zimowych i letnich. Szczególnie zaś działa w trakcie trwania oaz: w diakoniach oaz wielkich oraz w diakoniach oaz średnich”.
(Moderator Generalny do uczestników OJDOR w lutym 2011r)
Diecezjalna Diakonia Oaz Rekolekcyjnych w naszej diecezji podejmuje dzieła określone wyżej przez Założyciela.
Przygotowanie rekolekcji oazowych odbywa się na wielu płaszczyznach stąd wysiłek całego zespołu by temu zadaniu sprostać. Potrzeba między innymi:
1. rozpoznać potrzebę zorganizowania, w danym roku formacyjnym, konkretnych stopni rekolekcji dla konkretnej grupy wiekowej i stanowej uczestników,
2. zachęcić do udziału w rekolekcjach poprzez ukazanie ich roli w procesie formacyjnym uczestnika Ruchu,
3. przygotować ośrodki do przeżycia oaz (w diecezji i poza nią)
4. przygotować zespoły (diakonie) do poprowadzenia oazy
5. zadbać o pozyskanie możliwego wsparcia materialnego
6. dokonać przyjęcia zgłoszeń na oazy
7. przygotować transport uczestników do miejsca przeżywania oazy
8. czuwać, w trakcie trwania oazy, nad jej przeżywaniem zgodnie z charyzmatem
9. udzielać konkretną pomoc diakoniom poszczególnych oaz.
Powyższe zadania to tak naprawdę pewne hasła, których rozszyfrowanie i rozkład na czynniki pierwsze następuje podczas praktycznego zmierzenia się z konkretnym zadaniem.
„Zadania diakonii oaz rekolekcyjnych, nie sprowadzają się tylko do technicznej organizacji wyjazdów rekolekcyjnych, ale mają być też głębszą refleksją nad samą metodą oazy i strzeżeniem jej charyzmatu. To, co tak naprawdę możemy dać uczestnikom, to nie miejsce, warunki i program, ale przede wszystkim doświadczenie spotkania z Chrystusem, które kiedyś, właśnie dzięki oazie, stało się także i naszym udziałem”.
(Z homilii ks. Macieja Królaka, OJDOR luty 2011r).
CZYM JEST DLA CIEBIE CZAS REKOLEKCJI ?????!
” … W ciągu kilku, kilkunastu dni dokonuje w człowieku zmian, na które w codziennym życiu trzeba lat, na które niekiedy nie starcza całego życia… ” ZOBACZ
Diecezjalna diakonia oaz rekolekcyjnych zaprasza do współpracy osoby, które mają pełną formację (po ORD). Zadań jest wiele. Tym, którzy je podejmują Pan daje siłę i błogosławieństwo. Działa tu „Boża ekonomia” – im więcej dajesz tym więcej otrzymujesz od Pana.
Strona Centralnej Diakonii Oaz Rekolekcyjnych
ODPOWIEDZIALNI:
ks. Kamil Duszek (moderator@siedlce.oaza.pl; tel. )
Jolanta i Bogdan Jędrych tel 602718525 tel 600001070 email bogdanjan63@gmail.com