Ruch Światło-Życie – diecezja siedlecka
Zrozumieć liturgię

Zrozumieć liturgię 09: Pozdrowienie ołtarza

21 grudnia 2021 r. YouTube: Góra Moria

Konferencje wtorkowe głoszone przez ks. dr. Kamila E. Duszka, Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło-Życie na kanale YT Góra Moria

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Kochani, witam Was serdecznie na kanale Góra Moria. Wprowadź swoje życie w ruch. Ja nazywam się ksiądz Kamil, a to jest kanał Ruchu Światło-Życie w diecezji siedleckiej.

Witam Was adwentowo, coraz bliżej święta. Myślę, że to dobra okazja, żeby pogłębić liturgię. Dzisiaj kolejna katecheza liturgiczna. Wiem, że dawno już jej nie było, ale wracamy do działalności. Dziś powiemy sobie o pozdrowieniu ołtarza. Zaczynamy!

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiegow 49. punkcie mówi, że na początku liturgii kapłan i diakon oddają cześć ołtarzowi. W jaki sposób? Przez głęboki ukłon i przez ucałowanie ołtarza. Kochani, co to oznacza? Co wyrażają te proste gesty symboliczne? Myślę, że niestety wielu z nas nie zwraca uwagi na ten gest rozpoczynający liturgię eucharystii.

Żeby zrozumieć, czym jest ucałowanie ołtarza, myślę, że warto odwołać się do dwojakiej rzeczywistości.

  • Po pierwsze, jest to rzeczywistość teologiczna. Ołtarz wyraża Chrystusa. Już pierwsi chrześcijanie zwracali uwagę na to, że Chrystus stał się dla nas ołtarzem, stał się dla nas ofiarą, złożył z siebie ofiarę miłości za nas. I ołtarz podczas liturgii symbolizuje, wyraża obecność Chrystusa. Gdy kapłan całuje ołtarz, całuje Chrystusa. Jest to zatem znak miłości, którą Kościół, Oblubienica chce okazywać Chrystusowi, swojemu Panu, Zbawicielowi, swojemu Oblubieńcowi.
  • Po drugie, nie wiem czy wiecie, ale w starożytności podobno ludzie zanim zasiedli do wspólnego posiłku, to w gronie rodzinnym, to potrafili ucałować stół, z którego jedli. Był to wyraz świadomości tego, że spożywanie posiłku w gronie rodzinnym jest czynnością świętą, buduje wspólnotę, buduje rodzinę. I tak jest też podczas Eucharystii. Ołtarz jest też stołem eucharystycznego chleba, z którego Pan karmi nas, czyniąc z nas komunię.

Ucałowanie ołtarza przez kapłana jest więc też znakiem jedności zgromadzenia liturgicznego, zjednoczonego miłością Chrystusa, który karmi nas swoim ciałem. Ołtarz jest zatem miejscem ofiary i stołem, z którego Pan karmi nas swoim ciałem.

Kochany bracie i kochana siostro, gdy kolejny raz będziesz na liturgii i zobaczysz, że kapłan całuje ołtarz, pomyśl o tym, że on robi to też w Twoim imieniu, w imieniu całego kościoła zgromadzenia liturgicznego. Właśnie w tym momencie. I pomyśl wtedy, czy jest to naprawdę pocałunek miłości. To znaczy pocałunek, który wyraża Twoją miłość. Bo może być czasem tak, że jest to pocałunek podobny do tego, który Judasz złożył Chrystusowi w Ogrójcu.

Dlatego zawsze dbajmy o czystość serca, o szczerość sumienia, by pocałunek, który składam Chrystusowi na początku liturgii, który kapłan składa też w moim imieniu, był szczerym i prawdziwym wyrazem miłości do Boga.

Dzięki za uwagę. Widzimy się za tydzień. Szczęść Boże.

/spisał MT/