Rejonowy Dzień Wspólnoty rejonu Biała Podlaska I
13 października 2024 r. odbył się pierwszy w tym roku formacyjnym Rejonowy Dzień Wspólnoty rejonu I Biała Podlaska, pod hasłem: „Wezwani i namaszczeni”. Miejscem przeżywania tego dnia była parafia Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej.
Nasze spotkanie zaczęliśmy od wspólnej modlitwy do Ducha Św. Następnie para rejonowa, Bogusia i Krzysztof Ciokowie, przybliżyli nam w formie prezentacji miejsce szczególnie ważne dla naszego Ruchu – Kaplicę Chrystusa Sługi na Kopiej Górce. Po medytacji nad witrażem znajdującym się w prezbiterium kaplicy skupiliśmy się na Namiocie Spotkania, którego podstawą było Słowo Boże o chrzcie Pana Jezusa oraz Akt oddania Chrystusowi Słudze.
Następnie przyszedł czas na konferencję wygłoszoną przez ks. Krzysztofa Niestieruka, który przybliżył nam znaczenie służby, modlitwy, Namiotu Spotkania. Mówił o tym, że Bóg przez namaszczenie powołuje nas do konkretnego działania. Sakrament chrztu i bierzmowania to namaszczenie, którego nie możemy się wyzbyć do końca życia, nawet jeżeli po drodze zbłądzimy. Naszą odpowiedzią na to namaszczenie ma być służba zgodna z wolą Bożą. Fundamentem tej służby, siłą do niej, jest spotkanie z Chrystusem w modlitwie, Jego adoracja. Chrystus poprzez swoją relację z Ojcem, uczy nas intymnego spotkania z Bogiem. Moderator zaznaczył, że im więcej wkładamy wysiłku w modlitwę tym bardziej szatan nas od niej odciąga, zniechęca, rozprasza. Nie należy się poddawać i ulegać jego wpływowi. Powinniśmy skupić się na zadawaniu Jezusowi pytania: „Co mam czynić, aby być zbawionym?” W postawie otwartej pozwalać Bogu, by to On kierował moją wolą.
Po konferencji Agnieszka Sobczuk podzieliła się świadectwem związanym z Namiotem Spotkania. Opowiedziała, w jaki sposób modli się Bożym Słowem, czego w nim szuka, jak i kiedy znajduje czas na Namiot Spotkania, co jej daje ta forma modlitwy.
Kolejnym etapem były spotkania w grupach, gdzie pochylaliśmy się nad znakiem namaszczenia i nad płynącą z niego misją. Rozpatrywaliśmy misję kapłańską, prorocką i królewską jaką ma każdy z ochrzczonych, w kontekście Starego i Nowego Testamentu oraz naszego życia. Każdy został zaproszony, by wybrać jeden z omawianych aspektów w formie postanowienia. Zakończyliśmy dziesiątkiem różańca – tajemnicą Chrztu Pana Jezusa, po czym udaliśmy się na Eucharystię. Podczas kazania ksiądz Krzysztof w kontekście Ewangelii o bogatym młodzieńcu, który pytał Jezusa, co ma robić, by osiągnąć życie wieczne, jeszcze raz przypomniał nam, jak mamy kierować swoim życiem, aby było zgodne z wolą Bożą.
Po mszy świętej nasza wspólnota spotkała się na agapie. Ciepły posiłek, słodkości oraz kawa i herbata, sprzyjały rozmowom, dzieleniem się swoimi radościami i przeżyciami.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg RDW. To był piękny czas. Bogu niech będą dzięki.
Joanna Dziedzic – Florek