Ruch Światło-Życie – diecezja siedlecka
Diakonia WyzwoleniaKWCRejon Łukowski

Diecezjalny Kongres Trzeźwości – Lokalne konferencje „Wezwani do działania” w Łukowie

W sobotę 12 listopada 2022 r. w sali bankietowej „Bursztynowa” w Łukowie odbył się Diecezjalny Kongres Trzeźwości zorganizowany wspólnie przez diecezjalnego duszpasterza trzeźwości ks. kan. Andrzeja Kieliszka oraz Urszulę i Leszka Domańskich z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Celem Kongresu było upowszechnienie ogłoszonego w 2018 roku Narodowego Programu Trzeźwości, ocena aktualnego stanu problemów alkoholowych w Polsce i wezwanie do działań realizujących cele Programu na terenie naszej diecezji.

Prelegentami byli m.in. autorzy prezentacji przygotowanych dla Lokalnych Liderów Trzeźwości na takie diecezjalne konferencje, dr n. med. Bohdan T. Woronowicz i ks. dr hab. Piotr Kulbacki.

Ks. Andrzej Kieliszek podkreślił znaczenie NPT jako odpowiedzi na zagrożenia i szkody powodowane nadużywaniem napojów alkoholowych przez dorosłych i piciem ich przez osoby nieletnie. Bardzo niepokoi obniżenie wieku inicjacji alkoholowej i zwiększająca się ilość wypijanego alkoholu przez kobiety. Znowelizowane akty prawne nie przyniosły oczekiwanych efektów. Pojawiają się projekty ustaw mające na celu zwiększenie dostępności alkoholu, alarmującym jest znaczny wzrost wydatków na alkohol w okresie pandemicznego lockdownu. Pan Bohdan T. Woronowicz zwrócił uwagę na to, że w Polsce 18,6% pijących ryzykownie zużywa 70% całego alkoholu. Alkohol jest odpowiedzialny za 6% zgonów na świecie, covid-19 powodował 0,084% zgonów w czasie pandemii. Ksiądz Piotr Kulbacki przedstawił zasługi Kościoła i omówił rolę parafii – kluczowej w kształtowaniu trzeźwej obyczajowości. Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. dr Kamil Duszek zaczynając od spojrzenia teologiczno-filozoficznego zauważył, że nic tak nie kształtuje osoby jak relacje rodzinne. Wzorem jest Niepokalana, wolna od grzechu i wolna do miłości. Trzeźwość to postawa wolności „od” i „do”, a nieocenionym „narzędziem” w relacjach jest „5 języków miłości”. Mgr Andrzej Czerko wychowawca młodzieży i nauczyciel historii przedstawił prawdziwy obraz korzyści i strat wynikających z konsumpcji alkoholu. Najkrócej, jest to 1 : 3! Korzyści mają producenci, są nimi też miejsca pracy i „korkowe” dla samorządów. Straty ponosi skarb państwa, cierpią bliscy. Realizujący temat „Odpowiedzialność samorządu lokalnego za trzeźwość” Pełnomocnik Wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych mgr Jacek Kędzierski zauważył, że prawda jest jedyną „rzeczą”, w którą ludzie nie wierzą. Przedstawił akty prawne i wiele informacji z praktyki. Podsumowując spotkanie trzeba przytoczyć prorocze słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Albo Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”.

Roman Jastrzębski

« z 2 »