Ruch Światło-Życie – diecezja siedlecka
ks. Marek BorucRejon Łukowski

15 rocznica śmierci ks. Marka Boruca

1 grudnia 2022 roku minęło 15 lat, kiedy do domu Ojca odszedł moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. kanonik Marek Boruc. Wspólnota Ruchu Światło-Życie działająca przy parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie, w której ks. Marek przez 8 lat był moderatorem parafialnym zaprosiła na spotkanie wszystkie osoby, dla których osoba śp. Kapłana była bliska.

Spotkanie rozpoczęło się w Godzinie Miłosierdzia 3 grudnia przy grobie śp. ks. Marka w Siedlcach. Zebrani odmówili tam koronkę do Miłosierdzia Bożego i udali się do parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie na dalszą część spotkania.

W kaplicy św. Ojca Pio pojawiły się osoby z różnych stron Polski – Warszawy, Nowego Targu, Lublina, Białej Podlaskiej, Garwolina, Siedlec i Łukowa. Gdyby nie ograniczony czas na spotkanie wspomnieniom nie byłoby końca. „Mąż Boży, człowiek wiary, sługa Chrystusa i kościoła, wymagający wychowawca, miłośnik pięknej liturgii, pokazujący miłosiernego Boga, osoba, która nigdy sobą nie przysłaniała Chrystusa” – to najczęściej padające wspomnienia o kapłanie. Pod zewnętrzną powłoką surowości ukrywał wielką wrażliwość i dobroć. Jak podkreślali uczestnicy spotkania z całą pewnością był to człowiek, który wywarł istotny wpływ na późniejsze życie wielu młodych ludzi kształtując w nich właściwy kręgosłup moralny. „Szef” – jak go nazywali oazowicze był niekwestionowanym liderem i autorytetem dla wielu z nich.

Punktem kulminacyjnym spotkania była Eucharystia o godz. 18.00 sprawowana przez biskupa ks. Grzegorza Suchodolskiego w koncelebrze moderatorów Ruchu Światło-Życie oraz proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Relacjonuje Marek Żurawski